Узагальнення і систематизація вивченого з теми «Іменник» (6 клас)
Мета: узагальнити і систематизувати знання учнів з теми «Іменник»; учити застосовувати теоретичні знання на практиці;
розвивати критичне мислення методом передбачення, логічного мислення, уміння аргументувати свої думки, уміння знаходити вивчені орфограми у іменниках та пояснювати їх; виховувати свідому потребу до знань, інтерес до традицій свого народу, його надбань, життєвої компетенції.
Обладнання:
- мультимедійна дошка;
- аудіозапис пісень «Як ішли літа наші на ярмарок…», «Від Києва до Лубен», «Ой, там, на точку, на базарі…»;
- схема етапів уроку;
- схема «Морфологічний розбір іменника»;
- таблиця «Четвертий зайвий»;
- картки;
- текст для вибіркового диктанту;
- тестові завдання;
- плакат «Великий ярмарок.
- рушники;
- тлумачний словник та словник синонімів.
Випереджувальні завдання: виразне читання гуморески П. Глазового «На ярмарку».
Епіграф:
Не намагайся бути першим,
а намагайся бути кращим.
Народна творчістьТип уроку: урок систематизації і узагальнення знань.
Форма проведення: урок-ярмарок.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ.
(Звучить пісня «Ой, там, на точку, на базарі…»)
Привітання гостей. Перевірка готовності до уроку.
ІІ. ПОВІДОМИТИ ТЕМУ І МЕТУ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ.
Слово вчителя.
Діти, ми сьогодні зустрілися на такому нетрадиційному уроці, як урок-ярмарок. Я дуже серйозно готувалася до зустрічі з вами, і мені б хотілося, щоб у вас залишилися найприємніші спогади про нашу зустріч.
Слайд 1.
Сьогодні на уроці ми будемо виконувати важливу і цікаву роботу. Щоб досягти успіху, всім треба працювати дружно, з великим бажанням, використовувати знання, здобуті на попередніх уроках, бути активними та наполегливими, вміти поважати думку товариша-однокласника.
Ми вже вивчили тему «Іменник» з великого розділу мовознавчої науки. Пригадайте, як називається цей розділ. (Морфологія). А сьогодні урок узагальнення і систематизації знань з теми «Іменник». Які ваші очікування від цього уроку?
(На дошці схема. Учні підійдуть і стрілочками вкажуть на свої очікування).
Слайд 2.
Ми повторимо, закріпимо все, що вивчили про іменник як частину мови. Спробуємо знаходити іменники у тексті, правильно їх записувати, визначати граматичні ознаки, продовжимо знайомство з історією свого народу, його традиціями.
З давніх-давен у багатьох народів відбувається так, що,завершуючи яку-небудь серйозну і важливу справу, люди влаштовували або свято або організовували виставку чи ярмарок. Я пропоную вам провести не просто урок української мови, а урок «Український ярмарок», тому що ви теж завершили важливу справу – вивчили тему «Іменник».
Слайд 3.
-Що ж означає слово ярмарок?У цьому нам допоможуть юні мовознавці, які попрацювали зі словниками і відшукали відповідні словникові статті. (Учні пояснюють лексичне значення даного слова).
-Які слова-синоніми до слова до слова ярмарок ви знаєте? (Базар, ринок).
Ярмарок завжди приваблював багатьох людей тим, що тут можна було і продати , і купити, і на людей подивитися, і себе показати. На ярмарку завжди цінувалося все найкраще, тому і мені хотілося б, щоб девіз нашого уроку звучав так: (зачитати епіграф).
Уявіть собі, що ми вирушаємо на «Український ярмарок»… Як цю дорогу описав Остап Вишня в усмішці «Ярмарок» ми зараз почуємо.
Слайд 4.
(Звучить аудіозапис уривка)
- Який би заголовок ви підібрали б до прослуханого тексту? (Дорога до ярмарку).
- А чому до ярмарку, а не до ярмарка?
Слайд 5.
3. (На дошку спроектовано діалог-гумореску. Двоє учнів читають її за особами):
Слайд 6.
(Запишіть останнє речення, визначте власні та загальні назви, поясніть їх правопис).
-Які іменники належать до власних назв, а які - до загальних?
ІІІ. ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ.
Учитель. От і приїхали ми нарешті на ярмарок. На ярмарку нашому, веселому, багатому, є чим милуватися і є що придбати. І кого тут немає! І чого ж тут не побачиш! І не протовпитися: той торгує, той купує, той божиться, той прицінюється. Але ми разом з вами проберемось крізь натовп і все роздивимося…
Слайд 7.
Лавка «Реклама».
Слайд 8.
- Бабуся проганяє осу:
-Лети до своїх осенят!
Чотирирічна Оленка запитує:
-А в осенят батько – осел?
Вивчення лексичних значень слів-іменників допоможе вам висловлюватися правильно!
- Мала Наталя розповідає:
-Ми йшли з мамою. Дивимось сидять два голуби: голубка і голубець.
Вивчайте способи творення іменників – і будете грамотні!
- -Як на твою думку, іменник «штани» - то однина чи множина?
-Верхня частина – однина, а нижня – множина.
Повторіть тему «Число іменників» і ваші «штани» будуть завжди у множині!
Лавка «Аукціон знань».
Слайд 9.
«Мікрофон»:
- Яка частина мови називається іменником?
- Як змінюється іменник?
- Яким членом може виступати у реченні?
- Як визначити рід іменників? Наведіть приклади іменників спільного роду.
- Які іменники належать до незмінюваних?
- Як визначити рід незмінюваних іменників?
- Скільки є відмін іменників? Наведіть приклад іменника кожної відміни.
- Які відміни іменників поділяються на групи? На основі чого відбувається поділ на групи.
- Які ви знаєте способи творення іменників?
Лавка «Кіт у мішку».
Слайд 10.
Робота в групах:
(Кожна група по черзі з торбинки дістає картку із проблемним завданням. Обговорюють його і відповідають)
Лавка «Українські обереги».
Слайд 11.
1. Слово вчителя.
У кожного народу є свої улюблені речі, дерева, рослини. Верба, калина, барвінок, рушник – споконвічні атрибути світогляду українського народу. Ось верба – символ краси, неперервності життя. Калина – уособлення кохання, краси і щастя. Барвінок – символ вічності. Рушник – це теж символ українського народу. «Дім без рушників, - говорилося в народі , - як сім’я без дітей». Він – старовинний оберіг дому.
Подивіться на рушники, якими прикрашено нашу кімнату. Їх вишивали і плекали ваші мами і бабусі. І для нас усіх вони залишаться втіленням мистецтва людських рук та спогадом про своїх рідних.
1. Робота біля дошки.
Провідміняти слова калина, барвінок.
Лавка «Здоров’я».
Слайд 12.
Фізкультхвилинка
Нам пропонується фізкультхвилинка для очей.
(Звучить спокійна музика)
Розслабтесь… Заплющте очі… Уявіть собі куточок чарівного засніженого лісу… Розплющте очі, подивіться вгору, вниз, вліво, вправо. Знов заплющте очі… Розплющте… Працюємо далі.
Лавка «Четвертий зайвий»
Тут пропонується цікава робота. Випиши зайве слово.
- Складіть з цих слів речення. Ялинка вкрилась снігом.
- Поширте це речення словами з першого стовпчика.
Зелена ялинка вкрилась пухнастим снігом.
Слайд 13.
Лавка «Народна мудрість»
Слайд 14.
Робота з індивідуальними картками.
У цій лавці в нас робота з індивідуальними картками, які лежать у вас на партах. Це буде робота в парах на написання «не з іменниками». В картці парами виконайте все завдання.
(Коментована перевірка)
- Сформулюйте правила правопису «не з іменниками». Підтвердіть прикладами зі своїх карточок.
-
Краще на волі на вітці, чим у не(волі) в золотій клітці.
Щастя і (не)щастя воднім дворі живуть.
-
Для того мухи на світі,щоб (не)роби вдень не спали.
Охайний (не)чупарі не до пари.
-
Казки були йому не(вигадкою), а билицею.
Не(сокира) теше, а чоловік.
-
(Не)правдою далеко зайдеш, та назад не вернешся.
Де (не)згода, там часто шкода.
-
Учений іде, а (не)ук слідом спотикається.
(Не)досіл на столі, а пересіл на спині.
-
Навчай (не)штурханцями, а слівцями.
(Не) голка шиє, а руки.
-
Знайко біжить, а (не)знайко лежить.
У лінивого завжди (не)врожай.
-
Тільки (не)нависть породжує (не)нависть.
(Не)вігласу і гроші не допоможуть.
-
Красить (не) краса, а розум.
Пишуть (не) пером, а умом.
-
Будь сильний (не) кожухом, а духом.
Найкраща показка – (не) кулак, а ласка.
— Ви працювали парами. Тому спосіб оцінювання в цьому виді роботи — взаємоперевірка.
Лавка «1000 дрібниць»
Слайд 15.
Лавка «Хатинка-веселинка»
- (Учень читає гумореску П. Глазового)
Слайд 16.
- (Звучить українська народна пісня «Від Києва до Лубен»).
Виписати іменники, які стоять тільки у множині
Лавка «Контрольна вага»
Слайд 17.
На наступному уроці у вас контрольна робота з теми «Іменник». Купимо 6 питань, за допомогою яких ми дізнаємося, з якими знаннями ви підійшли до контрольної роботи.
— У даному виді роботи спосіб оцінювання — самооцінка. Правильні відповіді — на слайді (б, б, а, б, б, а). На полях поставте олівцем кількість отриманих балів. Шість правильних відповідей — 12 балів, за кожну помилку знімається 2 бали.
Товар з воза.
Слово вчителя.
Ярмарок закінчувався. Хто спродав свій товар, хто скупився – всім час додому. Ми з вами теж скрізь побували, всього скуштували, а тепер час повертатися додому. Та по дорозі прихопимо ще якийсь товар із воза.
(На дошці – плакат з товарами на возі)
Робота «в парах»
Візьміть з воза якийсь товар – іменник. Складіть з ним речення. Даний іменник розберіть як частину мови.
Слайд 18.
Підсумок уроку.
1. Слово вчителя.
— Ось і закінчується наша подорож «Українським ярмарком». Ви відвідали багато чого і купили все, що забажається. Ви — молодці, придбали потрібні товари, показавши чудові знання. Але весь ярмарок не можна відвідати за один раз.
Ми повторили всі відомості про іменник, а ще оцінити ваші знання нам допоможуть «Листки само оцінювання», бо ми використовували багато видів оцінювання. Це і взаємоперевірка, і самооцінка.
Також ми розвивали критичне мислення, використовуючи метод передбачення.
Гадаю, що все те, що відбувалося сьогодні на уроці, допоможе вам у вихованні свідомого ставлення до знань, надбань нашого народу, а також сподіваюся, що сьогодні ми разом зробили крок у формуванні нашої життєвої компетенції, бо саме зараз формується наше бережливе ставлення до навколишнього середовища, до нашого минулого, без якого не може бути майбутнього. Все, що ми придбали на ярмарку,— це знання. Це такий товар, який завжди знадобиться в житті, його за плечима не носити.
2. «Рефлексія»
(На листках оцінювання учні заповнюють графу «На уроці я…»)
3. Заключне слово вчителя.
А ми хочемо подякувати усім відвідувачам-гостям нашого ярмарку, і саме для них прозвучить піня у виконанні Віталія Білоножка «Як ішли літа наші на ярмарок…»
(Звучить пісня)
Але ж на ярмарку хочеться щось купити. Тому на згадку про нашу зустріч отримайте календарики на наступний рік.