Урок-КВК на тему: "Способи дієслів (дійсний, умовний, наказовий)" (7 клас)
Мета: узагальнити і систематизувати знання семикласників про дієслово, його граматичні ознаки; формувати уміння знаходити способові форми дієслова, редагувати тексти щодо уживання одного способу замість інших, конструювати речення з дієсловами в усіх часових і особових формах; виховувати шанобливе ставлення до мови, толерантність, порядність у стосунках з оточуючими.
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок (урок – КВК).
Хід уроку
І. Організаційна хвилина.
ІІ. Мотивація навчання.
ІІІ. Проведення КВК.
1. Методичний коментар.
Клас ділиться на дві команди, які обирають капітанів. Учитель пояснює хід змагання та систему оцінювання.
2. Лінгвістична розминка (Аукціон «Прислів’я та приказки»).
Один представник від команди читає прислів’я і приказки, а інша команда вибирає і характеризує способові форми.
3. Вибірковий диктант.
Прочитати текст. Визначити тип і стиль мовлення. Виписати дієслова, що означають дії, пов’язані з павутинням.
Надворі летіло павутиння. Усе синє небо було ніби засноване білим, як пух, легким, як шовкові нитки, павутинням. Проти сонця павутиння лисніло, наче легка біла літня хмара порвалася на небі, розпалася на нитки, на тонкі пасма й полетіла на землю. Павутиння летіло пучками, нитками, ніби клубочками, починками, то гнулося великими дугами, то місцями стояло просто, рівними, як очерет, стеблами. Воно обсновувало тополі, верби, стіжки, , тини; маяло на вершечках садків, метлялося коло хрестів та бань на церкві і знову летіло та летіло; хто його зна, де воно й бралося (І. Н. Нечуй-Левицький).
4. Мовознавча розминка.
Дати відповіді на запитання.
І команда:
- Яку дію виражає дійсний спосіб?
- Що означає дієслово?
- У якому способі дієслово не має часу й особи?
- Які граматичні значення має дієслово в дійсному способі?
ІІ команда:
- Як змінюються дієслова умовного способу?
- Які дієслова називаються особовими?
- У якому способі дієслово не має категорії часу й роду?
- Який спосіб виражає наказ?
5. Конкурс кмітливих. Кросворд.
- Синонім до слова знайти. (Відшукати)
- Сприйняти щось написане або надруковане. (Прочитати)
- Виявити чиюсь провину, злочинні або негативні дії. (Викрити).
- Сприйняти розумом щось. (Зрозуміти)
- Синонім до слова довідатись. (Узнати)
- Установити вагу якого-небудь вантажу. (Зважити)
- Видумати, створити в процесі творчої роботи зовсім нове, невідоме раніше. (Винайти)
- Звернутися до кого-небудь із вітанням. (Привітати)
- Антонім до слова ввійти (кудись). (Вийти).
5. Конкурс спритних.
Записати дієслова у три колонки:
- дійсного способу;
- наказового способу;
- умовного способу.
Встигнув би, клопочемося, зупинись, скажіть, сюркочуть, збагнула, пробачте, забула, квітнуло б, заїжджай, доторкнувся, стихне, пов’язала б, з’юрмилися б, уникніть, зустрінь, тьмяніють.
6. Конкурс «Поетична мозаїка».
Виразно прочитати вірш, знайти в ньому дієслова й визначити, в якому часі їх ужито.
7. Конкурс-гра «Дивись – не помились» ( робота із сигнальними картками).
Правильна відповідь – синій колір. Допущено помилку – червоний колір.
- Дієслова дійсного способу: будую, збудували, будуватиме, будував би, будуй.
- Дієслова умовного способу: збирав, збирав би, збирайте;
- Дієслова наказового способу: милувалися, милуйтеся, дихайте, помилуйтеся.
8. Творчий конкурс.
Які думки і почуття виникають у вас, коли ви чуєте слово «осінь»? Скласти колективно пейзажну замальовку «Симфонія осені», використовуючи дієслова дійсного, умовного, наказового способу.
9. Конкурс капітанів.
Розгадати загадки-жарти.
Для капітана І команди:
- Дієслова якого способу могли б використовувати один із функціональних обов’язків адміністратора? (Наказового)
- На яке запитання ніколи не можна відповісти «так»? (Ти спиш?)
- Придумати 2 речення про осінь, в яких один спосіб дієслова ужитий замість іншого.
Для капітана ІІ команди:
- Дієслова якого способу могли б перебувати на дипломатичній службі? (Умовного)
- На яке запитання ніколи не можна відповісти «ні»? (Ти мене чуєш?)
- Придумати 2 речення про осінь, в яких один спосіб дієслова ужитий замість іншого.
ІV. Закріплення-підсумок.
Складання та захист проекту «Способи дієслів».
V. Домашнє завдання.
- Виписати (або скласти) вірш про осінь. Підкреслити дієслова, визначити спосіб.
- Скласти усне зв’язне висловлювання з теми «Способи дієслів».