Пісні літнього календарного циклу. Купальські пісні «Заплету віночок», «Ой, вінку мій, вінку», «Купайло, Купайло!» Літо – пора найбільшого розквіту природи, пафос гармонії духовного світу людини з природою

Мета: продовжити ознайомлення шестикласників з народною обрядовою поезією літнього циклу, зокрема купальськими піснями; розви­вати навички виразного читання пісень та аналізу пісенних текстів; дійти висновку, що пісня має велике значення для естетичного й духовного розвитку лю­дини; формувати вміння працювати з додатковою народознавчою літературою; прищеп­лювати інтерес до вивчення народних звичаїв, обрядів, традицій, любов до рідної пісні.

Обладнання: збірки обрядових пісень літнього циклу; О. Олесь «Княжа Україна»; фонозаписи пісень; дитячі тематичні малюнки.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Епіграф:

Грітиме сонечко на Івана!

Народна творчість

Хід уроку

І. ВСТУПНЕ СЛОВО ВЧИТЕЛЯ.

День Купала (Купайла) припадає на 7 липня і збігається з літнім сонцеворотом. У давніх слов’ян Дажбог - бог Сонця - був найшанованішим серед інших міфологічних святих.

Наші пращури-язичники вважали, що саме він дарував життя на землі. Тому Сонце було прообразом свого покровителя, а його річний цикл збігався з певними ритуальними дійствами. Одне з них - Купайло.

Прослухайте фрагмент із «Княжої України» О. Олеся:

І змагалася людина
І вперед невпинно йшла,
Де ясним промінням-цвітом
Дивна папороть цвіла…
На луці палає ватра,
На луці ідуть танки.
Тут в вінках цвітуть дівчата,
Там співають парубки.
В сю таємну ніч Купала
В лісі папороть цвіте,
Розцвітає, обсипає
Цвіт-проміння золоте.
Промовляє звір до звіра,
Хто підслуха мову їх,
Той у лісі найде квітку,
Найде скарбів цілий міх.
А пісні все далі ллються,
Вже поблідли і зірки,
А ще огнища палають
І мережаться танки…

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Письмові відповіді на запитання.

2. Усна відповідь на запитання:

1. Слово вчителя.

На Купайла земля має найбільшу силу, яку віддає цілющим травам. І їх треба було збирати до схід сонця. Перед початком зби­рання приносили жертву землі - клали хліб-сіль або монету як плату за щедрість, за цілюще зілля.

Як підтверджують наукові джерела, практично всюди в Ук­раїні лікарські рослини заготовляли на Купайла. Вони вважалися найбільш цілющими, “бо їх усіяли та доглядали для своїх власних потреб русалки”.

IІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ.

VІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.

1. Випереджувальне повідомлення учня “Купальське дійство».

Парубки готували купальське вогнище, дівчата плели вінки; зібравшись таємно в лісі чи на лузі, робили опудало - Марену, а потім ще одне.

Хлопці готували Купайла. Запалювання вогнища і стрибання через нього, водіння хороводів навколо Марени, запалювання коле­са, знищення Марени (хлопці або розривали ляльку, або топили її у воді), спалення Купала - ось основні елементи цієї липневої ночі.

Усі ці дії супроводжувалися піснями, веселим сміхом молоді, ворожінням на вінках, купанням.

2. Виразне читання та аналіз пісні “Купайло, Купайло!”

- Купайло, Купайло!
Де ти зимувало?
- Зимувало в лісі,
Ночувало в стрісі,
Зимувало в пір'ячку,
Літувало в зіллячку.

3. Виразне читання та аналіз пісні “Заплету віночок”.

Заплету віночок,
Заплету шовковий
На щастя, на долю,
На чорнії брови.
Ой пущу віночок
На биструю воду.
На щастя, на долю,
На милого вроду.
Ой поплинь, віночку,
Прудко за водою
На щастя, на долю
Милому зо мною.

4. Виразне читання та аналіз пісні “Ой вінку мій, вінку”.

Ой вінку мій, вінку, хрещатий барвінку!
А я тебе плела вчора до вечора.
Виси, мій віночку, на злотім кілочку,
На злотім кілочку, шовковім шнурочку.
А матінка взяла, миленькому дала.
Якби-м була знала, ще б краще'го вбрала,
Злотом взолотила, м'ятою обвила.

Епітети, які часто вживаються у художніх творах, підкреслюючи якісь сталі ознаки явищ, характеристики людей, називаються постійними. Наприклад, постійними є епітети: зелен сад, ясне сонце, білий світ.

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ.

Бесіда.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Виразно читати напам’ять улюблену купальську пісню.